Język polski Ponad słowami 2 jest wymagający pod różnymi względami. Wystarczy spojrzeć na gramatykę bądź samą literaturę, która jest pod pewnymi względami dość trudna. A musimy liczyć się z tym, że na maturze pojawi się nawiązanie do pewnych lektur szkolnych. Będziemy musieli udzielić odpowiedzi na pewne pytania, a zarazem napisać pewne wypracowanie. Jeśli jesteśmy dobrze przygotowani pod tym względem, do zaliczenie matury nie będzie stanowiło dla nas trudności. Natomiast przed samą maturą możemy zastanawiać się, jak nie pomylić pewnych motywów literackich. Jest ich przecież dość wiele we wszystkich lekturach szkolnych. 

Uczymy się motywów literackich

Jest na to sposób, a mianowicie Motywy literackie matura. To cenny podręcznik, który przedstawia nam hasła, dzięki którym rozpoznajemy motywy dla wszystkich lektur szkolnych. Okazuje się, że każda epoka literacka to odpowiedni motyw. Do najpopularniejszych zaliczamy motyw powstania, miłości, cierpienia, śmierci, młodości i starości, wolności i władzy. 

Wykorzystując cenne leksykony i słowniki motywów literackich jesteśmy w stanie o wiele lepiej rozumieć daną książkę, a zarazem jej autora. Znajomość tych motywów sprawia, że zaliczenie matury ustnej i pisemnej z polskiego jest dla nas znacznie łatwiejsze. Dobrze byłoby przekonać się, jakie starania należy tutaj wykonać w najbliższym czasie. Możliwe, że jest ich dość sporo. Natomiast z czasem sami zauważamy, na jaki poziom nauki powinniśmy się tutaj zdecydować. 

Język polski – gramatyka

Bardziej skomplikowana wydaje się dla nas gramatyka języka polskiego. Natomiast z jej opanowaniem również można sobie poradzić. A pozwala to uwaga na wszystkich lekcjach języka polskiego w szkole średniej. Wtedy nauczyciel stara się nam przedstawiać wszystkie potrzebne zagadnienia, które mogą pojawić się na maturze. Jeśli więc będziemy skupieni podczas takich lekcji, to nasze przygotowanie do tego egzaminu jest coraz wyższe. Znajdujemy się wtedy w bardzo komfortowej sytuacji, ponieważ nie obawiamy się tego testu. 

Dawniej pojawiły się pewne trudności związane z nauką języka polskiego. Musieliśmy zdawać się tylko na to, co pojawiało się w szkole. Natomiast aktualnie wszyscy uczniowie wykorzystują jeszcze możliwości pojawiające się w danych podręcznikach maturalnych. Dotyczą one języka polskiego, angielskiego i innych cennych przedmiotów maturalnych. Zapewne na ich podstawie samodzielnie przygotowujemy się do danego zagadnienia. I później z czasem widzimy, że taki samodzielny rozwój nie jest dla nas czymś trudnym. Także w późniejszym życiu staramy się z niego na bieżąco korzystać, aby żyć na lepszym poziomie.