Jak wybrać książki na nagrody dla szkół?

Należy zdawać sobie sprawę, że książki na nagrody dla szkół (http://www.taniaksiazka.pl/t/ksiazki-na-nagrody-szkolne) są zdecydowanie trudniejszym wyborem niż mogłoby się wydawać. Osoby, które są odpowiedzialne za zamówienie na zakończenie roku książek, które będą wręczone najlepszym uczniom z roku na rok mają coraz większe problemy. Czym powinno się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji o dokonaniu zakupu?

Stosunek ceny do jakości

Rekomendowane jest przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji uwzględnienie stosunku ceny do jakości poszczególnych książek. Warto zdecydować się przede wszystkim na książki większych rozmiarów, które będą w takiej samej lub podobnej cenie do mniejszych książek. Koniecznie trzeba także uwzględnić liczbę stron, rodzaj oprawy, okładki, a także jakość fotografii. Jak wiadomo praktycznie każdemu uczniowi znacznie bardziej spodoba się duży atlas ptaków niż mniejsza lektura szkolna.

Książki zgodne z zainteresowaniami uczniów

W przypadku, gdy w danej szkole bardzo duża liczba uczniów otrzyma nagrodę za osiągnięcia w sporcie czy nauce, praktycznie nie ma możliwości, by osoby odpowiedzialne za zamówienie książek znały zainteresowania poszczególnych osób. Rekomendowane jest zatem zapytanie poszczególnych wychowawców czym dokładnie interesują się uczniowie, którzy otrzymają nagrodę książkową na zakończenie roku szkolnego. Oczywiście osobie pasjonującej się sportem można wręczyć książkę o piłce nożnej, a dziewczynie uwielbiającej zwierzęta – książkę o psach. Jak wiadomo każdy zdecydowanie częściej będzie przeglądał książki związane ze swoimi zainteresowaniami.

Lektura szkolna na przyszły rok

Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest wręczenie uczniom z danej klasy książki, która będzie ich lekturą w kolejnym roku szkolnym. Zalecane jest kupowanie uczniom na zakończenie roku jako nagrody takich książek, z których będą korzystać. Warto mieć świadomość, że wzorowi i pilni uczniowie będą przeważnie zainteresowani czytaniem obowiązkowych lektur szkolnych. Satysfakcja będzie w tym przypadku jeszcze większa, ponieważ będą pamiętali, że książkę otrzymali za świetne wyniki w nauce

Książki od jednego wydawcy

Zaopatrzenie się przez szkołę w książki od jednego wydawcy powoduje, że praktycznie wszystkie egzemplarze będą wyglądały bardzo podobnie pod względem wielkości czy liczby stron. Nie dojdzie tym samym do sytuacji, że jeden z uczniów poczuje się gorzej, że otrzymał książkę mniejszych rozmiarów od drugiego, mimo że mieli takie same oceny. Dodatkowo szkoła będzie mogła liczyć na rabat od danej księgarni za większe zamówienie. 

Szkoła zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com